به زبان ساده، آگاهی از برند میزان حضور یک برند در ذهن مشتریان هدفش است. به همین دلیل است که موفقیت هر شرکتی با آگاهی یافتن مردم از وجود آن شرکت شروع می‌شود.
آگاهی از برند دلیلی است که غول‌های تجاری نظیر کوکاکولا و هاینکن هنوز میلیون‌ها دلار بخاطر آن صرف تبلیغات سنتی می‌کنند. آن‌ها در تلویزیون، رادیو و روزنامه‌ها تبلیغات نمی‌کنند که فروششان بیشتر شود، بلکه تبلغیات می‌کنند تا مشتریان هدفشان را نسبت به برندشان آگاه نگه دارند، که در نهایت منجر به فروش بیشتر نیز خواهد شد.
به همین دلیل است که وقتی ما به یک نوشیدنی خنک فکر می‌کنیم اولین چیزهایی که به ذهنمان می‌آیند کوکاکولا یا پپسی هستند. (یا هر کمپانی دیگری که کمپین‌های آگاهی از برند را جدی می‌گیرد.)
هنگامی که میزان آگاهی از برند شما شروع به کاهش می‌کند، فرآیند فراموش شدن برند شما در ذهن مشتریان آغاز می‌شود. اما فقط کمپانی‌های بزرگی نظیر کوکاکولا نیستند که نیاز به آگاهی از برند دارند، بلکه این مسئله‌ی نیاز همه‌ی کسب و کارهای کوچک و بزرگ است.
اما خبر خوب اینکه این بدان معنی نیست که شما هم باید شروع به هزینه‌ کردن میلیون‌ها دلار برای تبلیغات سنتی نظیر کوکاکولا بکنید. راههای بسیار دیگری وجود دارند که با استفاده از آنها می‌توانید بدون هزینه‌های میلیاردی کمپین آگاهی از برند خود را راه‌اندازی کنید.
بدون نیاز به توضیح بیشتر، در ادامه به بررسی چند نمونه از کمپین‌های آگاهی از برند که می‌توان چیزهای زیادی از آنها آموخت می‌پردازیم:

نمونه‌هایی از کمپین‌‌های آگاهی از برند:

برای طراحی استراتژی آگاهی از برندتان به نمونه‌های موفق نگاه کنید و سعی کنید از استراتژی‌های آنها بهره بگیرید:
هشتگ‌های اختصاصی و غیراختصاصی مرتبط با برند:
هشتگ‌های اختصاصی و غیراختصاصی مرتبط با برند:

واضح است که هشتگ‌ها می‌توانند به میزان دیده‌شدن برند شما در شبکه‌های اجتماعی کمک کنند. دو راه برای استفاده از آنها وجود دارد:
شما می‌توانید یا  از هشتگ‌های اختصاصی خودتان استفاده کنید، یعنی آنهایی که توسط برند شما ایجاد شده‌اند (مانند هشتگ   #ShareACoke   کوکاکولا، یا #PutACanOnIt کمپانی ردبول، یا #Vwvan  برای کمپانی فولکس واگن)؛ یا از هشتگ‌های عمومی مرتبط با کسب‌و کارتان که میدانید محبوبیت دارند (مانند #سلامتی ، #غذا،  #دیجیتال_مارکتینگ و …)
هر دوی این هشتگ‌ها در افزایش آگاهی از برند تأثیر مثبت دارند و می‌توانند توجه زیادی را به برند شما جلب کنند. اما تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند:
هشتگ‌های اختصاصی برند:
هرچقدر که محبوبیت هشتگ شما بیشتر شود، افراد بیشتری از برند شما آگاه خواهند شد. معمولاً محبوب ساختن یک هشتگ اختصاصی کار سختی است، اما اگر موفق به انجام آن شوید، برند شما همیشه مالک آن خواهد بود و از مزایای آن استفاده خواهد کرد.
در کنار کوکاکولا، یک هشتگ اختصاصی بسیار خوب دیگر که توانسته بسیار محبوب شود و آگاهی از برند بالایی ایجاد کند هشتگ #WorldOfHyatt متعلق به هتل Hyatt است. برند این هتل از این هشتگ استفاده می‌کند تا مشتریانش را تشویق کند که عکس‌هایی از تجربه‌ی شخصی‌شان در هتل Hyatt را به اشتراک بگذارند.
میزان آگاهی از برند این هتل از زمانی که هشتگ اختصاصی خود را راه‌اندازی کرده به شکل چشم‌گیری افزایش پیدا کرده است.
هشتگ‌های عمومی مرتبط با کسب‌و کار: 
استفاده از این هشتگ‌ها ساده‌تر است. زیرا نیازی نیست که برای محبوبیت آنها تلاش کنید، خودشان محبوب هستند، اما مزایای آنها به خوبی یک هشتگ موفق اختصاصی نیست.
شما با این هشتگ‌ها خودتان را به برندهای دیگر حوزه‌ی کسب و کارتان پیوند می‌زنید که این خود بسیار به شما کمک خواهد کرد.
یک راه مستقیم‌تر برای کار با دیگر برندها در حوزه‌ی کسب و کارتان ایجاد «مشارکت مکمل»  (Complementary Partnership)است.
«مشارکت مکمل»  (Complementary Partnership):
«مشارکت مکمل»  (Complementary Partnership)

شرکت‌هایی هستند که در حال حاضر پایگاهی از مشتریان را دارند که برای شما بسیار مناسب است. یکی دیگر از روش‌های مؤثر برای ایجاد آگاهی از برند، مشارکت با این شرکت‌ها است.
«مشارکت مکمل»، یک روش بسیار مفید است. به زبان ساده، یعنی مشارکت با کسب‌وکارهایی که محصولاتی را عرضه می‌کنند که می‌توانند مکمل محصول شما باشند.
برای مثال، شرکت‌های گردشگری مکمل خدمات هواپیمایی هستند، زیرا گردشگرانی که می‌خواهند سفر کنند نیاز به بلیط هواپیما دارند. (مگر اینکه سفر با کشتی یا اتومبیل باشد البته).

بنابراین خدمات مرتبط با خطوط هواپیمایی به خوبی می‌توانند با کسب‌وکارهای گردشگری همکاری کنند. شما به آنها کمک می‌کنید و آنها به شما کمک می‌کنند. شما از مشتریان هدف یکدیگر برای افزایش آگاهی از برند خود استفاده می‌کنید.
گیل مولر رئیس